|
Σχόλια |
|
1. Η σχολή ιδρύθηκε κατά το πρότυπο της σχολής της Μονής Ζωοδόχου Πηγής στον Πόρο που ιδρύθηκε επί Καποδίστρια. [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σελ. 49], [Γεδεών, Πατριαρχικοί Πίνακες, 692]
2. Η σχολή ιδρύθηκε για την καταπολέμηση της διδασκαλίας του Θεόφιλου Καΐρη. [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σελ. 49]
3. Η σχολή λειτούργησε για μικρό διάστημα.
|