|
Σχόλια |
|
1. Σχετικά με τη σχολή βλέπε:
[Ευαγγέλου Ι. Σαβράμη, συμβολαί εις την εκκλησιαστικήν ιστορία Ιωαννίνων, Ηπειρωτικά Χρονικά, 1932, σελ. 169-172].
2. Στην ίδρυση της σχολής ίσως να βοήθησαν και οι ενέργειες του Χαραλάμπου Μελά εκ Σκαμνελίου [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σελ. 178].
3. Μητροπολιτική παρέμβαση [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σελ. 178].
|