|
Περίοδοι λειτουργίας |
|
|
-
άγνωστη
-
άγνωστη
:
Σαμαρσίκιο, άγνωστη
Αριθμός μαθητών: |
|
Κτήρια: |
Η σχολή βρισκόταν δίπλα στον ναό του Αγίου Δημητρίου [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σ. 29].
|
Οικονομικά: |
|
Πρόγραμμα σπουδών: |
|
Σχόλια: |
Αναφέρεται για πρώτη φορά το 1818, [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σ. 29], [Γεδεών, Γεδεών εορτ. Κων/πολίτου προσκυνητού., σ. 273].
|
|
|