|
Όνομα |
|
Κοινή σχολή «Ενορίας της Ελπίδος» {1}
|
|
|
Ιδρυτής |
|
άγνωστος
|
|
|
Τόπος ίδρυσης |
|
«Ενορία της Ελπίδος», Κοντοσκαλίου , άγνωστη
|
|
|
Χρονολογία ίδρυσης |
|
άγνωστη
|
|
|
Σχόλια |
|
1. Δεκέμβριος, 1802, σιγίλλιο για την σχολή [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σελ. 40], [Β.Μυστακίδη, Κουρουτσεσμές, σελ. 32 ζ’].
|
|
|
Ελεύθερο πεδίο |
|
{1} Για την σχολή βλέπε: [Τρύφων Ευαγγελίδης "Η παιδεία επί Τουρκοκρατίας (Ελληνικά Σχολεία από της Αλώσεως μέχρι Καποδιστρίου)", Αθήνα, 1936, τόμος Α’, σελ. 40], [Αθ. Κομνηνός Υψηλάντης, “τα μετά την άλωσιν”, σελ. 184]. |
|
|
Σχέσεις με λόγιους |
|
|
|
|
Περίοδοι λειτουργίας |
|
|